Diagnoza problemów społecznych
Szanowni Państwo!
SBC Szkolenia Badania Consulting z Krakowa na zlecenie Gminy Brwinów realizuje „Diagnozę problemów społecznych na terenie Gminy Brwinów”. W związku z tym prosimy o uzupełnienie anonimowej ankiety, która posłuży przygotowaniu istotnych dokumentów dla naszej Gminy, służących rozwiązywaniu problemów z jakimi borykają się mieszkańcy, a także zaplanowaniu odpowiednich działań profilaktycznych.
Poprzez przygotowany specjalny link, wszyscy mieszkańcy mają możliwość wypełnienia anonimowej ankiety bezpiecznie w swoim domu. Ankietę można wypełnić za pośrednictwem telefonu komórkowego, komputera, czy innych urządzeń elektronicznych, które posiadają dostęp do Internetu. Wystarczy kliknąć w link, odpowiedzieć na kilka pytań, a następnie kliknąć „wyślij”.
Link do ankiety: https://brwinow-mieszkancy.webankieta.pl/
WarsztatyFormularze zgłoszeniowe: Refundacja podatku VAT „dodatek gazowy” – informacjeW dniu 15 grudnia 2022r. opublikowana została ustawa o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023r. w związku z sytuacją na rynku gazu, która weszła w życie z dniem 21 grudnia 2022r. (Dz.U. z 2022r. poz. 2687) Uprawnionym do refundacji podatku VAT będzie:
odbiorca paliw gazowych w gospodarstwach domowych, zarówno jednoosobowych, jak i wieloosobowych, który: 1) wykorzystuje jako główne źródło ogrzewania gospodarstwa domowego urządzenia grzewcze zasilane paliwami gazowymi*, o których mowa w art. 3 pkt 3 ustawy, wpisane lub zgłoszone do centralnej ewidencji emisyjności budynków, do dnia wejścia w życie ustawy tj. do 21 grudnia 2022r., albo po tym dniu –w przypadku wpisania lub zgłoszenia do CEEB nowych źródeł ogrzewania, *Przez paliwa gazowe rozumie się: gaz ziemny wysokometanowy lub zaazotowany, w tym skroplony gaz ziemny oraz gaz propan-butan lub inny rodzaj gazu palnego, dostarczany za pomocą sieci gazowej, a także biogaz rolniczy, niezależnie od ich przeznaczenia. Gaz musi być wykorzystywany do ogrzewania domu lub mieszkania. Zwrotu podatku VAT nie otrzymają więc osoby wykorzystujące gaz tylko w kuchni do gotowania, jak również ci, którzy podgrzewają gazem wodę użytkową. 2) jest osobą w gospodarstwie domowym jednoosobowym, w którym wysokość przeciętnego miesięcznego dochodu w rozumieniu art. 3 pkt 1 ustawy z 28.11.2003r. o świadczeniach rodzinnych - dalej u.ś.r. nie przekracza kwoty 2100zł, lub osobą w gospodarstwie domowym wieloosobowym, w którym wysokość przeciętnego miesięcznego dochodu w rozumieniu art. 3 pkt 1 u.ś.r. nie przekracza kwoty 1500zł na osobę, Wysokość przeciętnego miesięcznego dochodu, o którym mowa w art. 18 ust 1 pkt 2 ustawy refundacyjnej.2023 ustalana jest na podstawie dochodów osiągniętych w: a) przedostatnim roku kalendarzowym poprzedzającym rok, w którym złożono wniosek o refundację podatku VAT - w przypadku wniosku złożonego w okresie od 1 stycznia do 31 lipca danego roku tj. za 2021r. b) ostatnim roku kalendarzowym poprzedzającym rok, w którym złożono wniosek o dodatek gazowy - w przypadku wniosku złożonego w okresie od 1 sierpnia do 31 grudnia danego roku tj. za 2022r. (art. 11d ust. 7a u.w.t.r.). 3) jest osobą, która opłaci fakturę dokumentującą dostarczenie paliw gazowych od 1.01.2023r. do 31.12.2023r. do tego odbiorcy paliw gazowych (art. 18 ustawy refundacyjnej.2023). Równowartość VAT-u zwracana będzie na podstawie faktury za gaz. O przyznanie refundacji podatku VAT można się ubiegać po otrzymaniu, a następnie opłaceniu pierwszej faktury VAT dokumentującej dostarczenie paliwa gazowego w okresie 01.01.2023 – 31.12.2023.
Dodatek węglowy – zmiany w przepisachUstawa wprowadzająca dodatki do źródeł ciepła zasilanych innym niż węgiel paliwem tj. peletem, drewnem kawałkowym czy innym rodzajem biomasy, jednocześnie wprowadza zmiany w przepisach dotyczących dodatku węglowego. Nowelizacja doprecyzowuje, że przysługuje wyłącznie jeden dodatek niezależnie ile gospodarstw domowych zamieszkuje pod danym adresem. Świadczenie będzie przysługiwało temu, kto pierwszy złoży wniosek, a pozostałe wnioski pozostawia się bez rozpoznania. Obowiązuje zasada: jeden dodatek – jeden adres. Dodatkowo przepisy umożliwiają przeprowadzenia wizji lokalnej w miejscu zamieszkania tj. wywiadu środowiskowego, który pomoże zweryfikować wątpliwości w składzie gospodarstwa domowego. Istotną zmianą jest termin na rozpatrzenie wniosków. Dotychczas gminy miały 30 dni na rozpatrzenie i wypłatę dodatku węglowego. Teraz termin ten został wydłużony do 2 miesięcy. Bez zmian pozostał termin na złożenie wniosku, który mija 30 listopada 2022 r. |