RODO

Szanowni Państwo, od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych (RODO), którego celem jest ujednolicenie regulacji dotyczących ochrony danych osobowych na terenie całej Unii Europejskiej. W związku z tym dołożyliśmy starań, aby nasza Polityka Prywatności była zgodna z tym rozporządzeniem.

- Wycieczka do Niepokalanowa i Nieborowa

Wielkość czcionki

  W dniu 10.09.2008r.- osoby starsze i niepełnosprawne  uczestniczyły w wycieczce do Niepokalanowa i Nieborowa organizowanej przez Środowiskowy Ośrodek Pomocy Społecznej w Brwinowie.   

Do Niepokalanowa pielgrzymowaliśmy, aby znaleźć się bliżej Boga i ludzi, idąc śladami Maksymiliana, męczennika.

Będąc w Niepokalanowie zobaczyliśmy dwa sanktuaria Bazylikę oraz kaplicę św. Maksymiliana.

Przed wejściem do Bazyliki na uwagę zasługuje pomnik kardynała Stefana Wyszyńskiego.

W wyposażeniu kościoła obejrzeliśmy ambonę z kararyjskiego marmuru, a także ołtarze:  św. Franciszka i św. Antoniego z Padwy oraz figurę Matki Bożej w prezbiterium, a obok kaplica św. Maksymiliana Marii Kolbego. Pielgrzymów przyciągają kolorowe, misterne mozaiki ilustrujące życie i męczeństwo św. Maksymiliana Kolbe.

Następnie przeszliśmy do Muzeum św. Maksymiliana Kolbe, które zajmuje trzy sale tematycznie różne, przedstawiające Niepokalanów polski i japoński, liczne wydawnictwa, akcje, ruchy, misje japońskie, afrykańskie, ameryki południowej.

Muzeum w Niepokalanowie spełnia dydaktyczny cel, o czym świadczą zapisy zwiedzających w „Księdze pamiątkowej”, którzy wychodzą z wystawy wzbogaceni duchowo i umysłowo.

Następnym obiektem zwiedzania była stara Kaplica, która jest kolebką klasztoru. To najstarszy budynek w klasztorze, w tej kaplicy modlił się święty, tu odprawiał Msze święte, głosił konferencje, tu bracia składali śluby zakonne przy zakrystii można zobaczyć pierwszą celę św. Maksymiliana, w której mieszkał od założenia Niepokalanowa w 1927r. aż do 1930r.

Następnie obejrzeliśmy Panoramę Tysiąclecia, założoną dla upamiętnienia Tysiąclecia Chrztu Polski. Panorama cieszy się dużym zainteresowaniem zwiedzających. Śpiewy religijne i historyczne, odpowiednio dobrane postacie, począwszy od Piastów aż po Jana Pawła II oraz interesujące komentarze dotyczące dziejów naszego narodu na przestrzeni stuleci, dały niezwykły efekt tworząc atrakcyjną całość.

 

Następnym etapem wycieczki był Nieborów, gdzie obejrzeliśmy jedną z najpiękniejszych rezydencji magnackich w Polsce. Jej oprawę tworzą wypieszczone barokowe ogrody ze starannie przystrzyżonymi bukszpanami, a o krok dalej, nad malowniczym stawem, rozciąga się bujny park angielski. Wnętrza Pałacu nie obejrzeliśmy ponieważ w tym dniu była nagrywana reklama telewizyjna i Pałac był zamknięty dla zwiedzających. Natomiast otwarta była Manufaktura, którą obejrzeliśmy po zjedzeniu obiadu w „Kawiarni Parkowej”, znajdującej się  na terenie Parku w Nieborowie.   

Obejrzeliśmy manufakturę mebli zwaną „rzeźbiarnią”, oraz manufakturę majoliki artystycznej, które założył w 1881r. ówczesny właściciel Nieborowa Michał Piotr Radziwiłł. W „rzeźbiarni”  produkowano wiele oryginalnych mebli projektowanych przez księcia, a także powtórzeń mebli gdańskich i starych mebli angielskich i francuskich.

Manufakturą majoliki artystycznej kierował sprowadzony z Francji syn polskiego emigranta politycznego Stanisław Thiele, specjalista wytopu ceramiki majolikowej. W manufakturze zatrudniano pracowników - mieszkańców pobliskich  wsi oraz uczniów warszawskiej Szkoły Rysunkowej Wojciecha Gersona. Manufaktura produkowała ozdobne piece, kominki, wazony, amfory, wazy talerze i drobne przedmioty o charakterze użytkowym i dekoracyjnym. Projektowaniem wyrobów zajmował się sam książę -  właściciel i Stanisław Thiele.   

Zmęczeni i pełni wrażeń z nadzieją na następny wyjazd wróciliśmy do Brwinowa.         

 


Zgodnie z art. 173 ustawy Prawo telekomunikacyjne informujemy, że strony w domenie sops.brwinow.pl wykorzystują pliki "cookies"

Ta strona korzysta z technologii przechowującej i uzyskującej dostęp do informacji w urządzeniu końcowym użytkownika (w szczególności z wykorzystaniem plików cookies). Pamiętaj, że wyrażona zgoda na korzystanie z tych technologii, może w każdym momencie zostać zmodyfikowana lub odwołana w ustawieniach przeglądarki. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień w przeglądarce. <<Czytaj więcej>>